Archive for May, 2009

Stekt

Sunday, May 31st, 2009

Har det undgått någon att det varit varmt i helgen – skitvarmt!
Jag har, tillsammans med Malin Stang, Elisabeth Westerholm och Kicki Flank, dömt tävlingar arrangerade av lokalklubben Gyda.
Stekta ja – 28-30 grader hela helgen och sol, sol, sol, ingen skugga. Vi har fått färg allihopa tror jag.
Tävlingen var bra arrangerad. Bra mat, trevligt bemötande, allt ordnar sig-mentalitet. Och superbt boende på Högbo Brukshotell, ett fantastiskt fint hotell (kolla in bilderna på länken!) med bland det bästa jag ätit i frukostväg!
Och så fina hästar så klart!

Att döma fina Valiant fra Heggsstödum,nu 18 år, som en gång vunnit VM i T1 är kul! Och Galsi frá Stokkseyri går inte av för hackor heller. Candie Larsson rider honom dessutom väldigt bra!

Sitter hemma i soffan nu, helt färdig.
Hann precis komma hem och byta kläder innan det var dags för en runda på motorcykeln bakom Pelle. Dalarö – glasspaus där – hem längs (nya) Nynäsvägen.

På hemvägen åkte vi förbi Tindra och kollade henne. Oj vad hon fyllt upp juvret mycket bara sedan i fredags och blivit ännu rundare!
Bilder från idag (tagna med Pelles iPhone):

T090531.jpgT3105091.jpg

Iiiik, snart är det dags!

Packar

Friday, May 29th, 2009

Nej inte packad – packar! 😉
Tiiidigt imorgon bitti drar jag och Malin Stang till Sandviken och dömer Gydas vårtävlingar.

Tindra och Kengala har idag flyttat ut på gräs helt. Betar mums mums nu.
Tindra har fyllt på juvret rejält bara från igår och släppt i bäckenbanden. Det närmar sig…
Gná fortsätter att vara ljuvlig. D-ringsbettet har kommit, provats och segrat. Gná trivs bra på det och även om det första dagen gnisslade om bettet så det lät som om man red med en undulatbur framför sig så fukar det fint.
Gnisslet löste jag genom att hälla lite Ekololja (ofärgad) på skarvarna röra och vrida lite på det och sedan torka av det. Voila! Inget gnissel.

Nej ni – åter till packningen!

Ha en fin helg! 🙂

Besök och vin

Thursday, May 28th, 2009

Oj, vad länge sedan jag blogga de det blev nu.
Hmm, vad hänt sedan i måndags då?

Not much…lite lektioner, ridit Gnun.
och jo, förresten: Sága!
I förrgår red Jill på Gná och jag åkte med på Sága – ut i naturen!
Och igår bytte vi så Jill red sin egen häst (första gången) en sväng ut! Storleendet var på! Och Sága var så duktigt! Hon är väldigt fokuserad och koncentrerad och jobbar så duktigt.

Gymmet håller på att renoveras/byggas om så de har stängt och tydligen höll inte leveratörerna sitt tidsschema så nu är det stängt ännu längre.
De har en anläggning till i Skogås, så fed up på att inte träna åkte jag dit igår.
De höll på att renovera där med så det var rörigt, men det gick i alla fall att träna! Skönt! Äntligen!
Jag har försökt med att springa/jogga ute i verkliga livet två gånger. Förra sommaren resulterade det i inflammation i en muskelfäste i foten och nu förra veckan sprang jag igen och mitt knä vill inte var med nu… och då joggar jag 10 minuter ute…
Så löpband är the shit! Då får jag inte ont.

Igår kom min kompis Linda hit.
Vi gick på samma klass, och delade även rum ett tag, på hästskötarskolan i Finland (Brusaby). Linda bor i Milano sedan sex år tillbaka och jobbar med träning av travhästar.
Vi har inte träffats på sex år och har mycket att ta igen.
Så maten var god, vinet godare och natten blev seeen.
Har tagit ledigt idag – och såklart regnar det 🙁
Men vi får väl ta oss iväg och shoppa inomhus eller nått.

Nu skall jag koncentrera mig på “Extreme Home Makeover” en stund.
Nice dag det här!

Vilken dag!!!

Monday, May 25th, 2009

Det är 24 grader i skuggan och jag sitter på altanen och myyyser!
Har precis ätit lunch, efter att ha masserat på morgonen/förmiddagen, och sitter och väntar på Sandra som skall sno lite rabarber av mig (i utbyte mot en paj ).

Igår skulle jag egentligen både dömt och tävlat på Vallfari pass (skulle dömt femgång och passgrenear och tävlat fyrgång och tölt), men den tävlingen blev tyvärr inställd pga för få deltagare. Synd då det var på Häringe, som dels ligger ca 15 minuter hemifrån och dels är en väldigt bra bana!
Men vi fick en del gjort hemma istället. Efter en tur till Bauhaus där vi inhandlade bl.a. en ny regntunna med överrinningsskydd och en krusbärsbuske fixade vi i trädgården!
Thujan, som växt något kopiöst sedan i fjol, fick stryka på foten för sågen. Mera ljus tack!
Krusbärsbusken blev planterad och mossdödande medel, tillika gräsgödsling spriddes ut. Planterade ut citontimjan och rosmarin, som jag fått av några ridelever, i rabatten och städade allmänt upp och byte jord i den.
Så husligt, eller hur!
Är helt enkelt impad av mig själv!
Några bilder på vår trädgård:

baksida09.JPGGräsmattan och baksidan på huset

krusbbuske09.JPG
Krusbäsrsbusken

rabarber09.JPGRabarbern och röda vinbärsbusken

syren093.JPGSyrénen slår snart ut

apelblom092.JPGÄppelblom!

lojtnantsh092.JPGLöjtnantshjärta in bloom

Red Gná ut och oh my God vad härlig hon var!
Det gick verkligen perfekt! Mjuk, följsam, samlad, uppe, aktion, lätt i munnen…I can go on for days!
Red med ett stort leende hela svängen!
Är just nu väldigt förtjust i min svarta dam!

Nu skall jag småslöa (surfa) fram tills klockan blivit lite före fem och då är det först en lektion på Häringe och sedan tre lektioner på Fors som gäller.

Lördag

Saturday, May 23rd, 2009

Ååååh, seg och inte helt bloggnödig egentligen.
Lustigt att man känner sig förpliktigad att skriva på nätet om sina dagar…

Igår var det, som jag skrev klämdag och som Pelle så fyndigt kommenterade masserade jag (såklart) då. Och  så höll jag lektioner och red. A usual day in my life.
Var ute i Tungelsta på en “nygammalt” ställe. Gammalt ställe, Tindra gick på bete där sommaren 2004 då min kompis bodde där, men nu är det helt andra ägare som hade “beställt” mig.
Sött sto e: Fannar frá Audsholtshjáleiga med fina rörelser. Och så ett kärt återseende; Stelpa! Roliga, bitchiga Stelpa som jag red och töltjobbade för flera år sedan borta i Huddinge!

Idag har jag hållit kursFors hela dagen.
7 ekipage jobbade två pass var. Mycket duktigt skall tilläggas. Alltid så kul att träffa ambitiösa ekipage!
Efter en lastning av en Lykta so  inte ville åka hem (eller i alla fall inte åka låda hem) åkte jag hem till Mulsta där jag red Sága. Efter lite ABC red jag några varv på ovalen. Mycket duktig liten Sága sprang runt ovalen så fint också!
Sedan stod Gná på tur. Tömkörning efter gårdagens uteritt.
Jill var med för feedback och koll.
Och WOW! Underbara fina Gná! Hon gick näst in till perfekt! Underbart mjuk, samlade sig faktistiskt lätt och töltade elegant och uppe på lätt töm. Underbart! Jag log hela passet!

Sedan fick Gná och Sága gå ut tillsammans och bor från och med idag ute!

Kvällen har bestått av värkande fötter, middag, vin, massage av värkande fötter, och vänskap.
Adina, jag och Pelle tittade på Henrik Schyfferts föreställning “The 90´s – ett försvarstal”. Pelle och jag såg den här föreställningen då den hade premiär (fast vi såg den dagen efter premiären) i december 2007 på Rival i Stockholm. Och tokälskade den!
Det var mycket kul och givande att se den igen!
Det är en sjukt bra och insiktsfull föreställning!

Nu dricker vi vin, surfar och kollar på en av de mest banbrytande filmerna på senare år. Adina, som insisterade på filmval, sover sött i soffan…

Imorgon skall jag sova, läsa och rida min svarta springare

stormurvarv2bfin17.JPG

Den här springaren saknar jag faktiskt att rida, hon får se till att få fölat så det nååån gång blir till att rida igen…

vallfariopen 068.jpg