Archive for December 5th, 2012

SIF – en demokratisk förening för alla? I´m not so sure.

Wednesday, December 5th, 2012

SIF, Svenska Islandshästförbundet, har sedan 1994 (kanske längre ändå?) velat gå med i Svenska Ridsportförbundet (SvRF). Går inte det så vill SIF med i Riksidrottsförbundet (RF). Detta dels för att vår sport skall bli erkänd och dels för att kunna ta del av de (statliga?) bidragen.
RF vill inte släppa in SIF dådet bara tillåts ett förbund per idrott och de anser att SIF borde ingå i SvRF (vilket väl jag också tycker skulle vara logiskt, islandshästridning är ju också ridning).
Jag är inte säker på alla turerna runt allt, men det stora problemet är att SIF har avel och sport under samma tak, vilket då inte tillåts i vare sig RF eller SvRF.
Så nu skall avels avknoppas från sporten i SIF. Nått som inte är helt trivialt och upprör mycket känslor.

På årsmötet 2012 gavs SIFs styrelse i uppdrag av årsmötet (medlemmarna) att reda ut vilken form som är bäst att avknoppa aveln till. Detta har lett till att vi presenterades att Så:nu blir det en stiftelse!
Vad är då en stiftelse:

Vad är en stiftelse: Stiftelse är en typ av juridisk person som till skillnad från föreningar och bolag varken har medlemmar eller ägare. Stiftelsen äger i princip sig själv. Stiftelsen förvaltar en ekonomisk förmögenhet, som en eller flera fyskiska eller juridiska personer(stiftare)har avsatt för särskilt ändamål, vilket skall vara över lång tid. Stiftelsen styrs därigenom av en stiftelseurkund, som anger bl.a hur förmögenheten skall användas och vem eller vilka som är möjliga destinatärer(mottagare). Stiftelsen skall ledas av en styrelse.

Förvaltar ekonomisk förmögenhet? Är det det SIFs avelsdel skall göra? Inte sköta registrering av (framavlade) hästar, hingstlicenser, stoavgifter, producera pass och ordna avelsvisningar?
I så fall har jag missförstått!

I oktober kom det ett meddelande från SIF om att ordförandekonferensen var inställd pga för litet intresse. Rätt snabbt svarade många klubbar “Vadå litet intresse? Vi har inte fått någon inbjudan och då är det svårt att anmäla sitt intresse!”. Helt sant: Ordförandekonferensen hade inte lysts ut och oj hoppsan: snabbt dök en utlyst ordförandekonferens upp och intresset var stort. På konferensen blev det, enligt de som var där en monolog från SIFs sida där många frågor ställdes, men väldigt få svar gavs.
En stiftelse skulle det bli och att många var ifrågasättande viftades bort.

Den 31/12 måste ansökan till RF senast vara inne och är den inte det så måste SIF vänta till 2015 innan en ny chans att ansöka om medlemskap ges. Så nu är det bråttom verkar det som. En stiftelse skall blidas NU – oavsett vad vi – medlemmarna – anser.

Marcus Ljungqvist, som äger och driver Stenholmen, är en av de som vågat stå upp och ropa “STOPP! Tänk er för och svara på dessa frågor först!”
Både på facebook, på Islandshästnyheter, och i vår tidning “Islandshästen” har Marcus lugnt och tydligt påvisat bristerna och svagheterna med att ha en stiftelse som lösning till att separera aveln från sporten i SIF.

Så nu kommer här en uppmaning:
Aveln rör alla som gillar islandshästar! Det här är inte ointressant “för jag avlar inte”. Aveln är det som producerar alla islandshästar: Sporthästen som (förhopningsviss) graciöst dansar fram på banan, tur-och lektionshästarna som får folk att inse att islandshästen är mera än en “raggsocka alla kan rida på”, avelsston och -hingstar som bär på våra framtida drömhästar och just din drömhäst!
Utan aveln finns inte de här hästarna.
Vi påverkas alla av aveln.
Att då en stiftelse – något som drivs helt utan insyn av medlemmar och de som betalar – skall hålla i aveln är väl en konstig lösning. Om man inte vill dölja något.

Så oavsett vem du är och vilken din koppling till islandshästen är:
LÄS det här dokumentet!

Det finns också möjligheter att ställa frågor och läsa mera i facebookgruppen Intressegrupp för bildandet av en ideell avelsförening för islandshäst! (klicka på “gå med i gruppen” för att komma med).

Det är mycket text att läsa och ta in, jag vet. Det ta en stund- jag vet.
Men är inte vår hästras värd den stunden?

SIF – vad gör ni?
När gick ni förbi era medlemmar och blev ett odemokratiskt förbund?
Vad är det som ni vill dölja genom en stiftelse?
Eller är det en prestigefråga?

IMG_7930.JPG
Sporthästen, avelshästen, fritidshästen, bästa vännen.
Alla vill vi ha den.
Men med öppna kort!

 

Hur tänkte jag där?

Wednesday, December 5th, 2012

När jag döpte det förra inlägget till “vädermödor” så visste jag inte vad jag pratade om, det hade det inte börjat snöa då. Det gjorde det lite senare och idag kan vi verkligen tala om vädermödor!
Som de flesta väl märkt (speciellt ni som bor här i samma trakter som jag) så har det ju då snöat sen igår kväll. Massor faktiskt!
I morse gick jag upp äckeltidigt (ok, för att vara jag) för att börja massera tidigt i Tyresö. Två patienter var det. Sopade och skottade fram Tigern ur snön och skjutsade Pelle till tåget på vägen och konstaterade en bit på väg mot Tyresö att det här tar nog lite längre än de vanliga 30 minuterna.
Ringde första patienten som redan satt och väntade och hon sade så klart att det var ok och kör nu försiktigt och lugnt så väntar jag.
Ringde nästa patient för att meddela att jag skulle bli sen och han avbokade då han måste iväg till ett jobb och nog egentligen glömt mig och sin behandling. Jamen kul. Köra Tyresö tur -retur för en behandling, i detta väder dessutom.
Kom fram blott 10 minuter försenad dock. Behandling och sen var det ju dags att åka hem igen.

Och det hade snöat mera. Den körturen hem från Tyrseö är nog bland de värre körturer jag gjort! För herre du min lilla skapare vad det var halt, slirigt och moddigt underifrån och  ett snökaos uppifrån! På motorvägen gick det i 35 km/tim och en låg sportbil slirade omkring framför mig. 55 min tog det hem och när jag var nästan hemma kom den värsta biten: Oplogad och okörd smal väg! Snö så djup att den gick upp över reg.plåten på min, rätt höga, bil. Lägg till yrande snöstorm med en snö som bildade is på rutan och en slags klibbig issörja på vindrutetorkarna. Fick stanna 4 gånger i vägrenen mellan Tyresö och hemma och slå av torkarna.
Jag har sällan varit så himla säker på att jag kommer köra i diket som sista biten hem. Men säkra, starka Tigern tog mig ända hem till infarten på Orrvägen. Men sen var det baske mig stopp!
Vi har en väg som går runt en stor gräsplan och vanligtvis kör jag höger direkt då jag kommer in på vår gata, men jag vågade inte nu då snön var så djup och det dessutom blåst upp vallar. Jag tänkte att jag ställer bilen på vår gästparkering som ligger rakt fram. Men när jag skulle backa in på en yta som inte var fullkomligt igensnöad satt jag fast!
Ut ur bilen och gräva lite med händerna (hur tänkte jag där?)  och konstatera att 1) det är skitkallt och blåser snö från alla håll och 2) jag måste ha en spade.
Pulsade genom snön till vår dörr och tillbaka med snöskyffeln och sedan följde ett 40-minuterspass med aktiv snöskottning/grävande och ett våldsamt svärande (kanske det osade så att snön smälte en aning runt däcken). Det var inte bara runt däcken det var snö utan även under bilden var det så packad snö att det inte gick att köra någonstans alls.
Men 40 minuter senare så kunde jag backa in bilen på gästparkeringen. Pulsa tillbaka hem (kändes som en polarexpedition). Dusch, njuta av en koppa kaffe.
SMS från stallägaren som önskar att vi inte kommer ut till stallet då det är vansinnig drivbildning på vägen (som är smal och krokig).
Pappergöra och surfande samt kontakt med maken som inte riktigt kommer hem från jobbet. Och  på radion säger de att man i-n-t-e skall ge sig ut och köra bil på vägarna.
När plogbilen slutligen, vi 15.30 kommer till oss passar jag på att skotta uppfarten och skotta fram min bil på gästparkeringen och flyttade den.
Det blev till att hämta maken i Skogås, vilket var så långt kollektivtrafiken tog honom.

Tog några bilder när jag påbörjade skottandet hemma idag (innan plogbilden kommit):

IMG_8450Staketet mellan oss och grannen

IMG_8448isolering på fönstren i alla fall

 

 

IMG_8447
Humlen är lite vissen nu

NU skall det baske mig BLOSSAGLÖGGAS lite (tack vare söta ridelever har jag 2 flaskor av årets blossaglögg, någon som smakat den?).