Midsommaren över(stökad). Vi hade fin och kul fest hemma med ca 15 vänner. Första festen ever där ingen fotade tror jag minsann. Jag kom på det vid ett sent klockslag och orkade inte gå och hämta kameran. Så inga bilder där.
Igår och idag har Erica och jag ridit ihop. På midsommardagen red vi ut på Tindra och Seiður och idag red jag Seiður och Ari på volten och Erica var gullig och fotade oss. Och så lekte vi med Tindra.
Men de bilderna kommer tidigast imorgon, när inte ögonen går i kors!
I helgen har våra nya inackorderingar kommit också samt en ny saluhäst!
Inackorderingarna behövde omgående en ny plats och två valacker, Prins och Draumur, och ett sto; Krás, går nu i hagarna.
Saluhästen är Lukka – ett vuxet sto som skall säljas då vår kära Therese lämnat oss. En vän som kämpat mot cancern länge och nu är det över. Otroligt sorgligt. 🙁
Mera om Lukka kommer säkert.
Lukka och Krás har gått in med stona och Prins och Draumur släpps ihop med valackerna när Ari och Seiður åkt hem.
Fotade lite idag:
Fighter hälsar på Krás och tycker hon är söt -men lite högt upp
Fighter! Liten men tuff – speciellt när mamma är i närheten!
Texas är 3, men en rätt omogen herre. Men söt!
Monas föl, som jag tror heter Granit, växer och frodas
Granits storasyster Disa tävlar med Tindra om mest fotogeniqua häst på Skogsäng
Pelle åkte idag till Gotland för att köra på bana i dagarna fyra och jag är solokvist och gräsänka till fredag kväll.
Så rida, hålla lektioner och gymma får jag hålla mig upptagen med. Det sistnämnda gjorde jag rejält idag. Ah vad skönt det är efteråt när endorfinkicken kommer!
En del häng med vänner lär det nog också bli i veckan så inte ensamheten slår till allt för hårt.
Båda Ari och Seiður såväl som Tindra får egna inlägg i veckan.
men jisses vad liten han är lille fighter, hur hög är han? otroligt söt i alla fall 🙂
Ja,hur liten kan han vara? Inte mätt, men typ 65 cm, kanske. Tokliten och TOOOKSÖT i alla fall 🙂