…betyder pigg Gnu!
I fredags var vi ju hos tandläkaren med Gná och sedan har jag varit borta i Linköping över helgen och igår var det en bulldoxer till Gnu som sprang runt med matte. Red ut på vanligt tredelat bett. Och sedan övade vi lydnand…och lite mera lydnad. I tölten var Gná FIN, men i övrigt var det ingen hemma. Att stampa i kort tölt och inte så kort tölt gick bra, men en helt vanlig skänkelvikning i skritt över vägen var inte att tala om och än mindre en halvhalt med sätet.
Nåja, det gav sig och vi var nästan överens när vi kom hem.
Av skavet syns ingenting och det är ju skönt. Förutom att damen allmänt inte var hemma i huvudet så kändes hon bättre i munnen. Började inte klappra med tänderna och “gnaga” på vänster sida alls, som hon gjort.
Idag skall hon bli en nakengnu, eller halvt i alla fall. Skall halvklippa henne, då det börja bli väldigt svettigt efter ridpassen.
Tags: Bulldozer, Gná, munproblem, rakning