Min goda vän och kollega Anna hörde för ett tag av sig och sade “Malin – du måste se en film jag har. Du bara måste! “If horses could speak” heter den och det är en herre som heter Gerd Heuschmann, som gjort den”
Jag googlade på herr Heuschmann och läste bland annat hans öppna brev till FEI, Tyska Ridsportförbundet och Tyska domarkåren. Mycket tänkvärt!
Härom dagen fick jag låna filmen “If horses could speak” och idag tittade jag på den.
På ett mycket bra och pedagogiskt sätt förklarade den varför dressyren idag går mot det klart sämre – för hästen!
Roll-kür har jag iofs alltid varit emot. Det säger sig självt, i alla fall i mon värld, att det omöjligt kan vara rätt mot hästen att rida så.
Men det, för mig, nya var delen om “back-movers” kontra “leg-movers”! Intressant, helt klart!
Hur hästens anatomi och muskler fungerar förklaras i tredimensionella animationer och är fascinerande och välpresenterat!
Dock är det bra att ha hyfsade kunskaper i engelska eller tyska då filmen inte är textad.
Jag skuttade direkt in på Adlibris och beställde Heuschmanns bok; “The tug och war” (dragkampen)!
köp den!
På SIF: s gemensamma seminarium för domare, instruktörer och tränare den 12-13/3 (på Strömsholm) skall Gerd Heuschmann föreläsa!
Det ser jag verkligen fram emot! Skall bli mycket intressant!
Tags: backmovers, Gerd Heuschmann, If horses could speak, legmovers, The tug of war
Ser fram emot en recension av boken 🙂
Filmen tycker jag var Mycket Mycket bra, o lika Mycket tänkvärd.
Önskar att fler får möjlighet att sen den:)
Har ej läst boken, måste nog införskaffas:)
Hej! Hittade till denna recension via adlibris. Läste en artikel på Hipson om författaren och blev genast mycket intresserad av vad han hade skrivit för något, så jag undrar om du har någon recension av boken? 🙂
Hej Sofie!
Jag har inte skrivit någon recension av boken, men jag tycker den är bra! Viktigt att man kan bra engelska dock, språket är inte för noviser.
Jag älskar Heuschmanns linje och håller helt med och hans föreläsnng/clinic var intressant!